Florencja, Barcelona, Jerozolima, Wiedeń czy też Tokio są świetnymi przykładami miast, które warto zwiedzić ze względu na bogatą architekturę i niepowtarzalne widoki. Czasami jednak, jak mawia stare porzekadło, najciemniej jest pod latarnią i wcale nie trzeba szukać aż tak daleko, by móc doświadczyć takich wrażeń.
Bywa przecież i tak, że w Polsce można znaleźć wspaniałe przykłady przepięknych budynków. I co najsmutniejsze: nierzadko jest to przez nas zupełnie ignorowane i traktowane jako znany, „bezpieczny” i oswojony element krajobrazu. Za przykład może służyć tutaj bydgoska zabudowa, która jest pełna ciekawych historii i ma bardzo, ale to bardzo bogate zasoby.
Ulica Cieszkowskiego perłą architektury
Kiedy w drugiej połowie XIX wieku Bydgoszcz zaczęła coraz bardziej rosnąć, rozwój miasta podążał w kierunku północnym od centrum. Jednym z ambitnych projektów w ramach tej ekspansji było powstanie właśnie ulicy Cieszkowskiego, czyli łącznik pomiędzy ulicą Gdańską oraz Pomorską.
Niektóre kamienice były gotowe już w 1897 roku, natomiast całość była kompletna dopiero w 1905 roku. W tym czasie odcinek ten zmieniał nazwy aż trzykrotnie, a pierwotnie znana była jako Moltkestraße. Tak było do 1920 roku, kiedy to zyskała już swoje imię po filozofie, ekonomiście i znanym przyjacielu Zygmunta Krasińskiego – Auguście Cieszkowskim. Naturalnie, na czas II wojny światowej nazwa ponownie została zmieniona na wersję pruską. Po zakończeniu konfliktu doszło już do ostatniej zmiany.
Kto budował Cieszkowskiego?
W zabudowę zaangażowana była śmietanka architektów związanych właśnie z Bydgoszczą. Wśród nich byli Fritz Weidner, Józef Święcicki, Karl Bergner, Paul Böhm czy też Rudolf Kern. To niezwykle istotna kwestia, ponieważ dzięki takiej różnorodności ulica Cieszkowskiego zawdzięcza dzisiaj swój wygląd. Każdy dołożył swoje cztery grosze, a zaowocowało to wieloma stylami architektonicznymi, wplecionymi w całość. Zresztą same projekty Święcickiego czy też Bergnera były w duchu eklektycznym, który z założenia łączy wiele stylów i charakteryzuje się ogromną swobodą.
Dokładając do tego prace Weidnera, Kerna oraz Böhma ulica zyskała jeszcze więcej kolorytu. Architekci ci są odpowiedzialni za kamienice zbudowane w stylu malowniczym. Detale zaczerpnięte z awangardy uzupełniły i tak bogate widoki Bydgoszczy. Dzięki temu dzisiaj mieszkańcy miasta mogą cieszyć oczy piękną zabudową, która uznawana jest za sztandarowego przedstawiciela belle époque.
W tych bardziej wiekowych budowach można dostrzec elementy neorenesansu, neobaroku czy też secesji. I to wszystko – architektoniczne i historyczne bogactwo – pod naszym nosem! Większość z tych kamienic słusznie znajduje się w rejestrze zabytków i bez wątpienia jest powodem do dumy dla wszystkich bydgoszczan.
Nie tylko mieszkania
Ulica Cieszkowskiego ma charakter rezydencjalny – w pięknych kamienicach mieszczą się głównie mieszkania. Ale nie tylko. Niezwykle elegancki styl ulicy sprawia, że chętnie swoje biura lokalizują przy niej renomowane firmy – głównie kancelarie notarialne i prawne. Znajdziemy przy niej także pracownie zajmujące się szlachetnymi rzemiosłami takimi jak złotnictwo. Zabytkowy charakter ulicy nie oznacza jednak, że nie znajdziemy tu firm z branży nowoczesnych technologii. W kamienicy „Pod halabardnikiem” swoją siedzibę ma Talem Technologies, najstarsza bydgoska firma, której specjalizacją jest pozycjonowanie stron.
Pewien niedosyt budzi natomiast słabo zaznaczona obecność branży gastronomicznej. W innych miastach przy ulicach tej klasy lokalizowane są zwykle wykwintne restauracje, stylowe kawiarnie i kluby. W przypadku ul, Cieszkowskiego na tym polu pozostaje jeszcze sporo do zrobienia. Wypada mieć nadzieję, że bydgoscy restauratorzy będą potrafili wykorzystać potencjał tej architektonicznej perełki miasta.
Dużo podróżuje po Europie i moge smiało powiedzieć, że ulica Cieszkowskiego to perła w Bydgoszczy!
Długa, Mickiewicza, Gdańska-jest wiele pięknych ulic w naszym miescie
ja lubię okolice Starego Rynku mimo wszystko, te wąskie uliczki mają niepowtarzalny klimat i urok.
brakuje tam dobrej knajpki, gdzie możnaby wyskoczyć na lampkę wina i coś przekąsić
Faktycznie, ale na szczycie ulicy, od strony Pomorskiej znajdują sie dwie knajpy: Pierogarnia pod Aniołami, która istnieje wiele lat i serwuje kuchnię polską, oraz Restauracja Naturalna, gdzie można skosztować kuchnię wegetariańską i wegańską. Warto zajrzeć do obu.
Mam niezbyt dobre wspomnienia jeśli chodzi o pierogarnię, może to był wypadek przy pracy,ale jednak po tamtym złym doświadczeniu już nie skusilismy sie powrócić.
daj szansę:) ja ubóstwiam pierogi z wątróbką, ślinka cieknie
brakuje tam kwiaciarni,wpasowałaby się w klimat miejsca
Nieopodal na Gdańskiej i Chrobrego są kwiaciarnie, więc kolejna już niepotrzebna moim zdaniem. Jednak powinno być więcej restauracji, może jakiś pub, klub.
Ulica Cieszkowskiego jest zachwycająca, niestety musze poruszyć pewien drażliwy dla co niektórych temat, a mianowicie nieczystości na chodnikach pozostawianych przez beztroskich właścicieli czworonogów! Szanujmy sie proszę i sprzątajmy po psach, będzie o wiele milej sie spacerowało podziwiając architekturę zamiast patrzenia na chodnik w celu uniknięcia wdepnięcia..Pozdrawiam
podpinam sie pod ten apel!!!!!
To nie jest problem lokalny tylko globalny patrząc na ulice w śródmieściu. Skoro postawienie śmietników i dyspozerów z woreczkami na nic się zdało to naprawdę nie sądze by cokolwiek pomogło.
A moim zdaniem trochę przesadzacie z tym bałaganem, służby miejsce dbają o porządek i jest czysto
Ważny głos w dyskusji, chce jednocześnie powiedzieć, że psie odchody to jedno,a śmiecenie to drugie. Przykro jest patrzeć na walające sie odpady, szczególnie, że jest spora ilość śmietników.
Moja ulica. Mieszkam tu ponad 30lat, mam wspaniałych sąsiadów.
Raz, dwa razy w roku jeżdżę do złotnika na Cieszkowskiego, którego swoją drogą bardzo polecam.
Na tej ulicy znajduje się dwóch jubilerów, pod numerem 6 i 10. Osobiście rekomenduje punkt spod szóstki.
Ta ulica oddaje ducha secesji i większość z tych kamienic jest wpisana na listę zabytków, nie ma w mieście wielu takich miejsc..
Jestem pracownikiem biura nieruchomości, mam kupca na mieszkanie o metrażu do 120m na ul.Cieszkowskiego, prosze o kontakt na maila, klient placi gotówka!