Inwestycje tramwajowe w Bydgoszczy. W tym roku dwie ważne budowy

Dwie nowe przeprawy przez Brdę obok istniejącego mostu Kazimierza Wielkiego wybuduje dla miasta firma Trakcja S.A. Inwestycja obejmie również modernizację węzła tramwajowego przy ul. Perłowej. Użytkowników komunikacji miejskiej ucieszą również przygotowania do budowy dwóch przystanków wiedeńskich przy ul. Gdańskiej.

Łatwiejsza komunikacja z osiedli na tereny inwestycyjne

Ideą przewodnią budowy nowych mostów jest lepsze skomunikowanie Fordonu i Bartodziejów z Kapuściskami i miejskimi terenami inwestycyjnymi. Będzie to również okazja do remontu podupadłego węzła tramwajowego przy ul. Perłowej. Na trasie powstaną również nowe chodniki, jezdnie i ścieżki rowerowe.

Chodniki i drogi rowerowe. Ruch mostem Kazimierza tylko w jedną stronę

Przeprawy obok mostu w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego, łączące ul. Fordońską z Toruńską to mosty tramwajowy i dla samochodów. Ten pierwszy (dł. około 250 metrów) z pięcioma przęsłami będzie nieco dłuższy od konstrukcji samochodowej. Powstaną tu wąskie chodniki, oddzielone od torowiska barierami. Druga z przepraw będzie również posiadała pięć przęseł, a także dwa pasy ruchu, a po stronie wschodniej chodnik i drogę rowerową. Co ważne, jezdnia na moście Kazimierza Wielkiego po zakończeniu inwestycji będzie prowadzić ruch wyłącznie w kierunku Kapuścisk. Pod mostami od strony Bartodziejów powstanie droga wewnętrzna i fragment drogi dla pieszych i rowerzystów prowadzącej do planowanych bulwarów na lewym brzegu Brdy.

Deszczówka do kolektorów

Istotną kwestią będzie odprowadzanie deszczówki. Nie trafi ona bezpośrednio do rzeki, ale przez żeliwne wpusty mostowe do dwóch kolektorów zbiorczych zlokalizowanych pod płytą pomostu przechodzących przez przyczółki, a następnie do kanalizacji deszczowej.

Nowe przystanki wiedeńskie

Tymczasem trwa projektowanie dwóch wiedeńskich przystanków wiedeńskich na ul. Gdańskiej (na wysokości ul. Chodkiewicza). Mają one pomóc osobom z niepełnosprawnościami i poprawić bezpieczeństwo na trasie tramwajowej. Przypomnijmy, że przystanek wiedeński funkcjonuje już na ul. Focha.

Bezpieczniej i wygodniej

Jak działa przystanek wiedeński? Poziom wyniesionej jezdni jest niemalże na poziomie podłogi w tramwaju, co znacznie ułatwia wsiadanie do wozów osobom starszym czy niepełnosprawnym. Rozwiązanie to wpływa także na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, wymuszając zwolnienie prędkości przez kierowców samochodów w obrębie przystanków.

Budowa już w tym roku

Przetarg na budowę przystanków wygrała firma Affabre. Wyceniła ona wartość prac na kwotę 1,4 miliona złotych. Umowa z wykonawcą już została podpisana, a prace rozpoczną się w tym roku. Po opracowaniu projektu Affabre uzyska niezbędne pozwolenia na roboty. Inwestycja zostanie objęta pięcioletnią gwarancją. Przystanki zostaną nieznacznie przesunięte do ul. Zamoyskiego. Koncepcja prac zakłada przebudowę pasów ruchu oraz chodników. Perony mają mieć około 30 metrów długości.

Kolejne przystanki wiedeńskie – w planach

Miasto nie zamierza poprzestawać na trzech przystankach wiedeńskich. W przyszłości ma ich powstać więcej – na odcinku od placu Teatralnego do ul. Kamiennej. Przypomnijmy, że koncepcja była już przedmiotem konsultacji społecznych. Zakłada ona budowę 13 bezpiecznych przystanków, w tym 12 po obu stronach ul. Gdańskiej. Jedna z wysp tramwajowych ma powstać na ul. Jagiellońskiej (skrzyżowanie z ul. 19 Marca dla tramwajów jadących w kierunku węzła Garbary).

Komentarze