Rondo Jagiellonów do przebudowy. Ratusz ujawnił szczegóły, ruszyły konsultacje

We wtorek ruszyły konsultacje społeczne dotyczące przebudowy ronda Jagiellonów. Pochodząca z Bydgoszczy firma BAK miała czas od 2021 roku na stworzenie projektu, w którym rondo miałoby zostać tak przebudowane, by było bardziej przystępne dla osób z niepełnosprawnościami i o ograniczonej mobilności. Bydgoski magistrat ujawnił szczegóły przebudowy.

W ramach tej inwestycji wyznaczone mają zostać przejścia naziemne dla pieszych, planowana była przebudowa schodów i dobudowanie specjalnych wind. Tych ostatnich ma być aż osiem. Każda z nich będzie obsługiwać inną część skrzyżowania oraz peron tramwajowy. To ma z kolei pomóc z dostępnością do komunikacji miejskiej dla osób niepełnosprawnych.

Korektę przejdą także jezdnie na wszystkich wlotach i wylotach skrzyżowania, a na każdym dojeździe do ronda planowane są aż trzy pasy ruchu. Od wschodniej strony skrzyżowania pasażerowie będą mogli wejść na peron także schodami.

Kontrowersje wokół przebudowy ronda Jagiellonów. O co dokładnie chodzi?

Przebudowa tego ronda budzi oczywiste kontrowersje. To przecież tutaj przecinają się niemalże wszystkie linie tramwajowe, a więc inwestycja musi odbić się na komforcie zmotoryzowanych mieszkańców Bydgoszczy oraz na miejskim transporcie.

Z drugiej jednak strony osoby z niepełnosprawnościami obawiają się, windy mogą wcale im nie ułatwiać przedostania się przez rondo, gdyż będą często się psuć. Wprowadzono już też zastrzeżenia m.in. Rady ds. Estetyki i Zespołu ds. Polityki Rowerowej, która wskazuje, że projekt ten nie zakładał dobrych rozwiązań dla ruchu rowerowego. Pojawiają się też głosy krytyki bazujące na fakcie, że w koncepcji brakuje zieleni, a perony są dość krótkie.

Przygotowując przetarg ratusz zaznaczył, że wykonawca powinien mieć w zapasie trzy koncepcje zmian. Jedną uwzględniającą przejścia podziemne, drugą – z wyznaczeniem przejść naziemnych oraz trzecią, która zasadzać się miała na własnych pomysłach projektantów. Konsultacje społeczne ruszyły we wtorek, 18 kwietnia i mieszkańcy mają możliwość zapoznania się z tym, co jakie rozwiązania dla tego kluczowego odcinka w Bydgoszczy przygotowuje miasto wraz z projektantami.

Dlaczego rondo Jagiellonów jest tak ważne?

– Rondo Jagiellonów to najważniejszy komunikacyjny węzeł w mieście – mówił jeszcze niedawno prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Zostało zaprojektowany pół wieku temu, kiedy nie uwzględniano między innymi potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz bezpieczeństwa rowerzystów. Naprawimy ten błąd. Dodatkowo tam, gdzie to możliwe, wprowadzimy więcej zieleni i zadbamy o estetykę podziemnego przejścia. Cały czas pracujemy nad poprawą dostępności transportu publicznego – dodał.

I faktycznie: rondo Jagiellonów powstało (jeszcze pod nazwą ronda XXX-lecia PRL) i zostało oddane do użytku w 1974 roku. Wówczas nie było mowy o takich rozwiązaniach jak windy dla osób niepełnosprawnych czy też pasy dla rowerzystów. Jasne jest więc, że wymagane są zmiany – i to spore – zarówno te zakładające usprawnienia dla rowerzystów i osób niepełnosprawnych, jak i te estetyczne. Po prawie pięćdziesięciu latach można chyba powiedzieć, że to najwyższy czas na uwspółcześnienie jednego z najważniejszych miejsc dla transportu w Bydgoszczy.

Komentarze