Zainwestuj w biurko ergonomiczne i wprowadź ergonomię do biura

Zasady ergonomii na dobre zagościły w przestrzeniach biurowych, co z jednej strony wymuszają przepisy prawa, ale z drugiej jest wyrazem troski pracodawców o zdrowie, komfort, ale i większą wydajność pracowników. Z tego też powodu stanowiska pracownicze coraz częściej wyposażane są w biurka ergonomiczne, które oferują wiele korzyści i pozytywnie oddziałują na samopoczucie osób przy nich pracujących. Ergonomia pracy przy komputerze to obecnie kwestia nadrzędna, jeśli chodzi o organizację stanowisk pracowniczych, dlatego warto zapoznać się z tą tematyką. Dzięki swoim funkcjonalnym i uniwersalnym właściwościom biurko ergonomiczne sprawdzi się nie tylko we wnętrzach biurowych, ale także do zorganizowania domowego biura.

1. Jak biurko ergonomiczne wspiera ergonomię miejsca pracy?

2. Jakie kryteria powinno spełniać biurko ergonomiczne do biura?

3. Ergonomia w pracy biurowej – jakie ergonomiczne biurko najlepsze?

4. Dlaczego ergonomia miejsca pracy jest ważna i jak pomagają w tym biurka ergonomiczne?

5. Ergonomiczne biurka – zalety i korzyści dla zdrowia

6. Biuro w domowym zaciszu – ergonomiczne biurko do home office

7. Funkcjonalność i prestiż – ergonomiczne biurko do gabinetu szefa

Ergonomiczne biurko komputerowe Ogi Drive Bench umożliwiające pracę w pozycji siedzącej i stojącej

Ergonomiczne biurko komputerowe Ogi Drive Bench umożliwia komfortową pracę w pozycji siedzącej i stojącej.

Jak biurko ergonomiczne wspiera ergonomię miejsca pracy?

Na początku dobrze byłoby rozszyfrować to kluczowe pojęcie i wyjaśnić, na czym polega ergonomia i jak odnosi się do pracy biurowej. Otóż termin ergonomia składa się z dwóch greckich słów: „ergon” (praca) i „nomos” (prawo, reguła). Najprościej więc tłumacząc, jest to zbiór norm i zasad określających optymalne warunki w miejscu pracy. Główne założenie polega na dostosowywaniu stanowiska pracowniczego do indywidualnych potrzeb pracownika, by minimalizować negatywne skutki długotrwałej pracy przy komputerze. Tworząc ergonomiczne miejsce pracy, należy je zaprojektować w taki sposób, by zapewnić jak najdogodniejsze warunki do wydajnego i komfortowego wykonywania codziennych obowiązków pracownika. Nie można tutaj pominąć także kwestii bezpieczeństwa.

Zasadniczą rolę w temacie ergonomii pracy biurowej odgrywa biurko ergonomiczne. Jego specyfika opiera się na dostosowaniu jego konstrukcji do cech anatomicznych użytkownika. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że jest to produkt szyty na miarę potrzeb pracownika, dbający nie tylko o jego wygodę, ale także o zdrowie. A na czym polega w tym przypadku ergonomia biurka? Otóż jego cechą charakterystyczną odróżniającą ergonomiczne biurko od klasycznych modeli jest możliwość regulacji wysokości blatu. Dzięki temu możliwa jest zmiana pozycji siedzącej na stojącą, co pozytywnie oddziałuje na zdrowie i prawidłową postawę pracownika oraz gwarantuje niebywały komfort podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze. Ze względu na szereg korzyści ergonomiczne biurka są już bardzo powszechne w krajach skandynawskich, w Danii są już nawet wymogiem. Natomiast w Niemczech można skorzystać z dopłat do zakupu takiego biurka, jeśli pracownik cierpi na określone dolegliwości zdrowotne.

ergonomiczne biurko Ogi Drive

Ergonomia pracy przy komputerze to podstawa współczesnych środowisk pracy, w których coraz częściej pojawiają się ergonomiczne biurka.

Jakie kryteria powinno spełniać biurko ergonomiczne do biura?

Ciężko wyobrazić sobie wykonywanie codziennych obowiązków biurowych bez odpowiednio przygotowanego miejsca pracy. Jego najważniejszym elementem jest zwykle biurko, przy którym pracownicy biurowi spędzają często nawet po kilkanaście godzin dziennie. Aby minimalizować negatywne skutki wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej, warto wyposażyć stanowisko pracownicze w biurko ergonomiczne. O tym, jakie kryteria powinno spełniać takie biurko, stanowią przepisy BHP oraz wymagania prawne dotyczące stanowiska pracy z komputerem.

Jeśli chodzi o wymiary biurka takie jak szerokość i głębokość, to nie ma określonych konkretnych gabarytów. Powierzchnia robocza powinna jednak być na tyle optymalna, by umożliwić swobodne wykonywanie obowiązków oraz gwarantować dostęp do innych elementów wyposażenia w zasięgu ręki, bez przybierania nienaturalnych pozycji. Na blacie biurka powinna się też zmieścić klawiatura w określonej odległości od rantu wynoszącej nie mniej niż 100 mm.

W odniesieniu do wymaganej wysokości blatu biurka przepisy BHP nakazują taką, która podczas pisania na klawiaturze pozwoli na naturalne ułożenie rąk, tworzących między ramieniem a przedramieniem przynajmniej kąt prosty. Dodatkowo blat powinien być w takim położeniu, by umożliwić obserwację ekranu w kącie pomiędzy 20° a 50° w dół (kąt mierzony od linii oczu osoby siedzącej przy biurku do środka ekranu). Optymalna wysokość biurka powinna także gwarantować swobodne miejsce dla ułożenia nóg pod blatem. W przypadku klasycznych biurek do pracy komputerowej przepisowa wymagana wysokość znajduje się pomiędzy 72-75 cm.

Przepisy przepisami, ale człowiek jest jednostką indywidualną, której nie da się idealnie wpasować w sztywne normy. Skoro standardowe biurka mają jedną określoną wysokość, to możliwość dopasowania ogranicza się jedynie do regulacji krzesła. Takie półśrodki niestety mają niewiele wspólnego z zasadami ergonomii i nie zapewnią pracownikowi należytego komfortu. Dlatego idealnym rozwiązaniem są ergonomiczne biurka z bogatej oferty .mdd, które są wyposażone w automatyczny mechanizm umożliwiający zmianę wysokości blatu. Wówczas można swobodnie dopasować ustawienia do gabarytów każdej osoby korzystającej z takiego biurka, zmienić w trakcie pracy pozycję z siedzącej na stojącą, by odciążyć kręgosłup albo po prostu podnieść lekko blat, by mieć wystarczająco miejsca nawet w butach na wysokim obcasie. Ergonomiczne ustawienie biurka gwarantuje szereg udogodnień i nieporównywalny komfort pracy, dlatego żaden klasyczny model ze stałą wysokością nie dorówna zaletom, jakie oferuje biurko ergonomiczne do biura.

Ergonomia w pracy biurowej – jakie ergonomiczne biurko najlepsze?

Warto na wstępie zadać pytanie – czy klasyczne biurko może w pełni spełniać kryteria ergonomii? Mimo iż są one standardem w przestrzeniach biurowych, to mają ograniczone funkcjonalności i nie są w stanie dopasować się do indywidualnych preferencji użytkownika. W tej dziedzinie biurko ergonomiczne regulowane nie ma sobie równych. Jego koncepcja polega na dostosowaniu wysokości blatu do wzrostu i postury osoby przy nim pracującej. Rozwiązanie takie pozwala zatem na naprzemienną pracę w pozycji siedzącej i stojącej.

Jeśli chodzi o sposób regulacji, to jest kilka możliwości. Najbardziej zaawansowana technologicznie opcja to stelaż elektryczny, w którym za podnoszenie i opuszczanie blatu odpowiada jedno- lub dwusilnikowy napęd. Taki system wykorzystany został do produkcji innowacyjnego modelu firmy .mdd – Ogi Drive. Jest to nowoczesne, ergonomiczne biurko, którego automatyczny mechanizm umożliwia płynną zmianę położenia blatu w dwóch zakresach: 650-1300 mm lub 700-1200 mm. Jego obsługa jest banalnie prosta – aby wybrać pożądaną wysokość, wystarczy nadusić przycisk. Każdy model wyposażony jest w panel sterowania, do wyboru jest także bardziej zaawansowana opcja – moduł z pamięcią wysokości. Pozwala on na zapisanie aż czterech najczęściej wybieranych poziomów, co jeszcze bardziej ułatwia pracę przy takim biurku, zwłaszcza gdy korzysta z niego więcej osób. Warto również dodać, iż wszystkie ergonomiczne biurka Ogi Drive posiadają wbudowany system antykolizyjny, stanowiący zabezpieczenie na wypadek zderzenia opadającego lub unoszącego się blatu z innym obiektem. Dodatkową funkcjonalnością jest także opcjonalny moduł bluetooth, który umożliwia sterowanie biurkiem za pomocą aplikacji na telefon. Posiada ona przydatną funkcję przypominania o konieczności zmiany pozycji z siedzącej na stojącą i odwrotnie. Tak wygląda ergonomia biurka na najwyższym poziomie w wykonaniu .mdd.

manualne biurka ergonomiczne Ogi Drive

Do gamy Ogi Drive należą także manualne biurka ergonomiczne, w których wysokość blatu można regulować za pomocą korbki.

Alternatywą dla mechanizmu elektrycznego jest wersja manualna, czyli biurko z ręczną regulacją wysokości Ogi Drive. W tym przypadku za unoszenie i obniżanie blatu odpowiada łatwa w obsłudze korbka, z pomocą której można szybko ustawić pożądaną wysokość. Zaletą tego modelu jest niewątpliwie brak konieczności podłączenia do źródła zasilania, co przekłada się korzystnie na niższą cenę i mniejsze koszty eksploatacyjne. Ponadto ergonomiczne biurko manualne można ustawić w dowolnym miejscu, bez względu na odległość od gniazdka.

ZOBACZ POZOSTAŁE BIURKA REGULOWANE MDD

Dlaczego ergonomia miejsca pracy jest ważna i jak pomagają w tym biurka ergonomiczne?

Wiemy już, że każdy pracodawca jest zobowiązany zagwarantować pracownikowi ergonomiczne miejsce pracy zgodne z przepisami BHP. Jasne jest też, że w myśl głównego założenia ergonomii to stanowisko pracy i panujące warunki powinny być dostosowane do potrzeb pracownika, a nie odwrotnie. Tylko wtedy będzie on mógł wykonywać swoje obowiązki w sposób komfortowy, co bezpośrednio przełoży się także na jego wydajność. Niestety w przeważającej mierze ta ergonomia pracy biurowej w praktyce ogranicza się do klasycznego biurka i regulowanego krzesła, a to niestety za mało, aby stworzyć prawdziwie ergonomiczne miejsce pracy.

Projektując komfortowe stanowisko pracownicze spełniające przepisy ergonomii, należy koniecznie uwzględnić ergonomiczne meble. Pozwalają one na swobodne dostosowanie do indywidualnych wymiarów ciała użytkownika, umożliwiając mu przyjęcie optymalnej pozycji do pracy. Idealnym przykładem jest biurko ergonomiczne z automatycznie podnoszonym blatem, pozwalające na pracę w pozycji stojącej i siedzącej. Mimo iż pracodawcy nie są zobowiązani do zapewnienia swoim pracownikom takiego biurka, to coraz częściej staje się ono częścią standardowego wyposażenia wielu firm. Bowiem pracodawcy dostrzegają obopólne korzyści z takiej inwestycji – zdrowy i zadowolony pracownik, to wydajny pracownik. Zostało to nawet udowodnione naukowo, co dowodzą badania przeprowadzone w 2016 r. przez grupę naukowców z Texas A&M University. Badanie, w którym przez sześć miesięcy monitorowano 167 pracowników call center w Teksasie, wykazało, że pracownicy korzystający z biurek przystosowanych do pracy na stojąco byli bardziej wydajni niż ich koledzy siedzący przy standardowych biurkach. A produktywność pracowników stojących przy biurkach stale rosła w stosunku do ich siedzących kolegów. Oznacza to zatem, że opłaca się zainwestować w ergonomiczne biurka.

biurka ergonomiczne do pracy w trybie sit-stand

Jak dowodzą badania, biurka ergonomiczne pozwalające na pracę w trybie sit-stand pozytywnie oddziałują na zdrowie, samopoczucie i efektywność pracowników.

Ergonomiczne biurka – zalety i korzyści dla zdrowia

Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o negatywnym wpływie wielogodzinnej pracy siedzącej na zdrowie pracowników. W połączeniu z brakiem aktywności fizycznej otrzymujemy jeden z głównych czynników najczęstszych chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, cukrzyca typu 2, choroby krążenia, nadciśnienie i zwyrodnienia kręgosłupa. Siedzenie przy nieergonomicznym biurku przez osiem godzin dziennie, a nawet i dłużej wbrew pozorom bardzo negatywnie oddziałuje na cały organizm, który z natury przystosowany jest do ciągłego ruchu. Nie bez powodu pewien znany amerykański doktor James Levine sformułował to już słynne stwierdzenie sitting is the new smoking, czyli siedzenie można obecnie uznać za nałóg taki jak palenie.

Najlepszym sposobem na minimalizowanie przykrych konsekwencji zdrowotnych z powodu długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej jest regularny ruch i aktywne przerwy w trakcie pracy, ergonomiczne meble dopasowane do indywidualnych gabarytów pracownika oraz systematyczna zmiana pozycji z siedzącej na stojącą. Z racji, iż klasyczne biurka nie mają takiej funkcjonalności, warto postawić na biurko ergonomiczne do biura. Jego możliwości adaptacyjne i wysoki poziom personalizacji idealnie wpisują się w koncepcję ergonomii, tworząc w ten sposób optymalne warunki pracy.

Pozytywne efekty nowoczesnych stanowisk pracy wyposażonych w ergonomiczne biurka z regulatorem poziomu wysokości widać na wielu płaszczyznach. Odpowiadają one nie tylko na wymogi ergonomii, ale także posiadają zalety, które pozytywnie oddziałują na ludzkie potrzeby i zdrowie pracowników, co dowodzą liczne badania naukowe. Jedno z nich przeprowadzono w 2014 r. na grupie 74 badanych japońskich pracowników biurowych. Jego celem była ocena związku między wprowadzeniem biurka typu sit-stand a jego zdolnością do zmniejszenia negatywnych skutków zbyt długiego siedzenia oraz zwiększenia ogólnego stanu zdrowia i produktywności pracowników. W grupie, która zmniejszyła czas pracy w pozycji siedzącej na stojącą, odnotowano zmniejszenie bólu szyi i ramion, poprawę stanu zdrowia, witalności, zaangażowania do pracy oraz wydajności (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8582919/).

Ponadto ergonomiczne biurko do pracy przy komputerze, które pozwala na naprzemienną pracę w pozycji sit-stand pozytywnie wpływa na metabolizm, lepszą sprawność fizyczną i koncentrację, gdyż praca w ruchu i przy ciągłych zmianach pozycji zmusza do głębszego oddychania, co z kolei sprzyja lepszemu przyswajaniu tlenu. Nie można pominąć też korzyści ekonomicznych, które doceni szczególnie kadra kierownicza. Ergonomia pracy w biurze sprzyja większej produktywności pracowników oraz mniejszej ilości zwolnień chorobowych.

Biuro w domowym zaciszu – ergonomiczne biurko do home office

Znamy już liczne zalety, jakie posiadają biurka ergonomiczne i dlaczego warto uwzględnić je projektując ergonomiczne miejsce pracy w biurowych przestrzeniach. Jednak w ostatnim czasie popularna stała się praca zdalna, która pozwala na wykonywanie obowiązków pracowniczych z domowego biura. Z tego też powodu warto sprawdzić, jak zorganizować ergonomiczne stanowisko z komputerem w domowych wnętrzach. Mimo że opuszczamy służbowe mury i przenosimy się do własnych czterech ścian, gdzie panuje luźniejsza, mniej formalna atmosfera, to nadal istotna jest ergonomia miejsca pracy i obowiązują te same przepisy BHP. Z tą różnicą, że dopilnowanie tego to już zadanie pracownika.

Compact Drive biurko ergonomiczne dla dorosłych i dzieci
Compact Drive biurko ergonomiczne dla dzieci i dorosłych

Compact Drive to idealne biurko ergonomiczne dla dorosłych i dzieci, zaprojektowany specjalnie do pracy i nauki w domu.

A jak najlepiej urządzić komfortowe i bezpieczne domowe biuro, które będzie w stanie odzwierciedlić standardy i normy panujące w biurowej przestrzeni? Zarówno w firmowym, jaki i domowym biurze najważniejsza jest ergonomia miejsca pracy przy komputerze, dlatego świetnym wyborem będzie biurko ergonomiczne z opcją zmiany wysokości blatu. Ciekawą propozycją z kolekcji .mdd jest Compact Drive – elektryczne biurko typu sit-stand wyróżniające się niewielkimi gabarytami i składanymi nogami. Dzięki tym cechom sprawdzi się ono idealnie w domowej przestrzeni, w której często dysponujemy ograniczonym miejscem. Dodatkowo po złożeniu biurka łatwo jest je przechowywać, a dzięki kółkom transportowym można je bez problemu przenieść w inne miejsce. Model ten podobnie jak gama Ogi Drive wyposażony jest w standardowy panel sterownia oraz wersję z pamięcią wysokości i nada się idealnie do pracy, nauki czy grania.

Do pracy w domowych warunkach odpowiedni będzie także zaprojektowany przez .mdd Ogi One – ergonomiczne biurko regulowane na jednej nodze. Do jego największych zalet należą kompaktowe wymiary oraz opcjonalne kółka, które umożliwiają jego łatwe przemieszczanie. Dzięki regulacji wysokości w zakresie 650-1300 mm możliwa będzie ergonomiczna praca przy komputerze w pozycji siedzącej i stojącej, którą sterować można także za pomocą aplikacji na telefon. Ze względu na specyficzną budowę model ten może pełnić również funkcję mównicy lub stanowiska typu sit-stand.

Funkcjonalność i prestiż – ergonomiczne biurko do gabinetu szefa

Biurko do gabinetu prezesa czy szefa musi sprostać wielu wymaganiom. Służy ono nie tylko jako codzienne stanowisko pracy, ale również jako miejsce spotkań biznesowych oraz rozmów z podwładnymi i klientami. Pełni ono jednocześnie funkcję użytkową, estetyczną, jak i reprezentacyjną. Ergonomiczne biurka gabinetowe wyróżniają się często wyszukanym designem, dzięki któremu przyciągają spojrzenia i robią niesamowite wrażenie. Jednak nie można zapomnieć, że nawet w gabinecie prezesa ważna jest ergonomia stanowiska pracy przy komputerze i umeblowanie takiego biura powinno być zgodne z przepisami BHP.

Gravity Stylowe biurko ergonomiczne do gabinetu prezesa

Minimalistyczny design i niezwykła konstrukcja to cechy charakterystyczne Gravity z kolekcji .mdd. Stylowe biurko ergonomiczne do gabinetu prezesa.

W ofercie .mdd znaleźć można biurka gabinetowe, które łączą wyrafinowany styl, funkcjonalność i niepowtarzalny design. Jednym z przykładów takiego mebla jest Gravity – elektryczne biurko ergonomiczne projektu Dymitra Malcewa. Jego wyjątkowość opiera się na innowacyjnej konstrukcji przeczącej prawom grawitacji. Efekt ten udało się osiągnąć za sprawą nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych, dzięki którym blat biurka sprawia wrażenie jakby lewitował w powietrzu. Ponadto ukryty w szafce menadżerskiej mechanizm podnoszący umożliwia zmianę wysokości blatu i przyjęcie dogodnej pozycji siedzącej lub stojącej.

W bardziej klasycznym wydaniu prezentuje się natomiast biurko gabinetowe Mito zintegrowane z funkcjonalną szafką menadżerską. Jego ponadczasowy design w połączeniu z przemyślaną formą i najwyższą jakością wykonania tworzą razem wyjątkowy produkt spełniający oczekiwania nawet najbardziej wymagających liderów. Również w tym przypadku ergonomia biurka polega na wbudowanym mechanizmie odpowiadającym za podnoszenie i opuszczanie blatu, co pozwala na pracę w trybie sit-stand. Mito to stylowe biurko ergonomiczne, które nie tylko zachwyca wszechstronnością, ale także gwarantuje niepowtarzalny komfort użytkowania.

ergonomiczne biurko gabinetowe Mito

Wyróżniające się ponadczasowym designem ergonomiczne biurko gabinetowe Mito dopełni aranżację biur, w których dominuje styl klasyczny.

Podsumowanie

Nowoczesne biurka ergonomiczne to podstawa elastycznych stanowisk pracy spełniających zarówno kryteria ergonomii, jak i indywidualne preferencje użytkownika. Są one odpowiedzią na potrzeby dynamicznie zmieniających się środowisk pracy i rozwiązaniem współczesnych problemów pracowników biurowych wynikających z konsekwencji siedzącego trybu życia. Możliwość naprzemiennej pracy w pozycji siedzącej i stojącej to pozornie mała, ale znacząca zmiana, której korzyści będą odczuwalne w dłuższej perspektywie.

Komentarze