Bydgoszcz zyskuje na znaczeniu, jako jedno z kluczowych centrów magazynowo-logistycznych w kraju. Traktowane jest też jako centrum pierwszego wyboru w województwie. Potwierdzają to m.in. ostatnie inwestycje Zalando, europejskiego giganta modowego i lifestylowego.
Eksperci, m.in. z Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, tłumaczą, że za fenomenem popularności logistycznej miasta nad Brdą i Wisłą stoi przede wszystkim doskonała jego lokalizacja. Droga ekspresowa S5 ma połączyć ostatecznie Wybrzeże ze Śląskiem. Droga S10 z kolei ma łączyć Warszawę ze Szczecinem, a docelowo skomunikować naszą stolicę z północnymi Niemcami. Dodatkowo przez Bydgoszcz przechodzą trzy kluczowe połączenia kolejowe: Śląsk-Gdańsk, Warszawa-Szczecin i Wrocław-Gdynia. To nie wszystko. W Emilianowie ma zostać stworzone zaplecze logistyczna dla trójmiejskich portów morskich: Terminal Intermodalny Bydgoszcz Emilianowo, który ma zająć około 5 ha powierzchni. Bardzo ważnym elementem jest również Port Lotniczy Bydgoszcz S.A., posiadający usługę Cargo.
Kluczowi klienci
Wymienione zalety lokalizacji Bydgoszczy oraz zaplecze demograficzne miasta pozwoliło na szybki rozwój sektora magazynowo-logistycznego. Na liście wciąż powstających centrów dystrybucyjnych są m.in.: Lidl, Carrefour, Kaufland, Oponeo czy Coca-Cola.
Jak już informowaliśmy, teraz pora na kolejnego ważnego klienta: Zalando. To wiodąca w Europie platforma modową i lifestylowa. Firma powstała stosunkowo niedawno, bo w 2008 roku w Berlinie, ale już teraz dostarcza swój asortyment 46 milionom klientów. W naszym regionie stworzone zostało centrum w Białych Błotach, a drugie budowane jest w Bydgoszczy. Łącznie utworzonych zostanie tu ponad 4 tys. miejsc pracy. Centrum logistyczne w Bydgoszczy będzie miało 140 tys. mkw. (łącznie z budynkami biurowymi). Ma zostać otwarte w drugim kwartale 2023 roku. Firma pokazuje, że zależy jej na ochronie środowiska. Budynki mają, bądź będą miały wzmocnioną izolację termiczną. Znajdować się tu mają stacje ładujące samochody elektryczne oraz instalacje do gromadzenia i redystrybucji deszczówki.
Dlaczego Bydgoszcz? Władze Zalando wymieniają m.in. bliskość do klientów Polsce i na innych rynkach, potencjał pracowniczy regionu, położenie w niedalekiej odległości od innych siedzib firmy, co pozwoli poszerzyć europejską sieć logistyczną. Platforma nie zamierza jedynie inwestować w swoją markę. Obiecuje także pomoc w remontach dróg w pobliżu swoich magazynów.
Deweloperzy też chcą się rozwijać
Nie tylko firmy inwestują w Bydgoszczy, ale i sami deweloperzy powierzchni produkcyjno-magazynowych. Hillwood podpisał niedawno umowę kredytową z bankiem Pekao i otrzymał 40,7 mln euro na budowę parku logistycznego. Wcześniej bank kredytował finansowanie innych inwestycji spółki: w Warszawie, Górze Kalwarii, Rokitnie i we Wrocławiu. Firma wybudowała do tej pory ponad 19 mln mkw. powierzchni magazynowej, z czego ponad milion w Polsce.
Kurtyny PCV dla branży logistycznej
Kolejne magazyny w okolicach Bydgoszczy zamierza budować Panattoni. W ciągu 5 ostatnich lat deweloper wybudował 200 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej. Firma podkreśla, że stawia Bydgoszcz głównie z uwagi na korzystne położenie pomiędzy Warszawą, Poznaniem i Trójmiastem oraz wsparcie magistratu i Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Z usług Panattoni korzystają liczne firmy logistyczne, w tym Nissin Logistics, DB Schenker. Powierzchnię wynajmuje tu Oponeo oraz Inpost. Budynki pod klucz deweloper wybudował dla Kauflanda i Carrefoura. Do użytku zostało oddane w pierwszym kwartale tego roku centrum dystrybucyjne przy ulicy Mokrej. Budynek ma ponad 30 tys. mkw.
Wciąż nowi na liście
Lista klientów parków logistycznych wciąż rośnie. 2835 mkw. powierzchni magazynowej i 125 mkw. powierzchni biurowej na terenie 7R Park Bydgoszcz I wynajęła właśnie sieć sklepów Stokrotka. Ruszyło też nowe centrum Carrefoura, które obsługiwać ma 180 sklepów tej sieci. Docelowo ma tu pracować 300 osób. Samo centrum dystrybucyjne ma 38 tys. mkw. Założono, że dystrybuowane będą stąd produkty spożywcze, napoje oraz kosmetyki. Trafiać mają do sklepów położonych we wschodniej i północnej części Polski.
W kwietniu 2021 ruszyło w Bydgoszczy nowe centrum logistyczne Vet Expert. Specjaliści w dziedzinie suplementów i kosmetyków dla psów i kotów działają na 3200 mkw. powierzchni. Firma działa od 12 lat, a swoje produkty sprzedaje w 30 krajach.
Logistyka: teraźniejszość i przyszłość
Według ostatnich szacunków powierzchnia magazynowa w Bydgoszczy ma około 470 tys. mkw. Planuje się wybudowanie kolejnych 370 tys. mkw. W planowaniu i budowie w gminach ościennych jest 435 tys. mkw. powierzchni logistycznych.
Do sytuacji na rynku dostosowują się także bydgoskie uczelnie. Wyższa Szkoła Bankowa rekrutuje na kierunek „Logistyka transgraniczna”. Wybierający ten kierunek nauczą się m.in. jak: kompleksowo zarządzać łańcuchem dostaw, negocjować kontrakty, współpracować z centrami logistycznymi.