Park&Ride – gdzie zaparkujemy i jak to działa?

Bydgoszcz stawia na parkingi w systemie Park&Ride, czyli parkuj i jedź. Oddane do użytku zostały obiekty na Czyżkówku i w Lesie Gdańskim. Niemal gotowy jest ten, który powstał w miejscu dawnego parkingu magistratu przy ul. Grudziądzkiej.

Systemy Park&Ride można podzielić na dwa rodzaje: te powstające na rogatkach miasta, bądź te, które działają przy węzłach przesiadkowych. Bydgoszcz postawiła na oba rozwiązania. Jak działa P&R? Otóż, umożliwia on przyjeżdżającym do miasta kierowcom przesiadkę do komunikacji miejskiej. Co więcej – bilet parkingowy jest zarazem biletem komunikacji zbiorowej.

Ruszaj w drogę spod urzędu

Prawie gotowy jest parking wielopoziomowy przy ul. Grudziądzkiej. Dawniejszy postój przy Urzędzie Miasta zamknięto w październiku 2020 r. Nowa konstrukcja jest dostosowana do potrzeb bydgoskich: ma 20 tys. mkw powierzchni całkowitej i 17 tys. mkw powierzchni użytkowej. Przewidziano, że zmieści się tam 570 samochodów i kilkanaście motocykli, a przed samym budynkiem można też będzie pozostawić rowery. Wewnątrz poruszać się będzie można dwoma klatkami schodowymi, działać mają też dwie windy: od frontu i z tyłu budynku. Budynek powstał z prefabrykatów w kolorach szarym i brązowym. Koszt inwestycji to 35 mln zł z czego 9,7 mln dofinansowała Unia Europejska.

Warto dodać, że kierowcy w dalszą drogę komunikacją miejską wyruszać będą z przystanku tuż przed magistratem. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu powstał też bliżej centrum miasta parking Park&Ride przy rondzie Kujawskim (w ramach budowy nowej trasy tramwajowej).

Ruiny kościoła i szkielet konia

Ciekawostką jest fakt, że podczas budowy przy ul. Grudziądzkiej archeolodzy odkryli pozostałości kościoła baptystów działającego tutaj od 1840 roku. Na zespół kościelny składały się sale spotkań, basen chrzcielny, wozownia i mieszkania. Pozostałości kościoła to nie wszystko, bowiem odkryto tu również… szkielet konia z XVI wieku.

Na Czyżkówku i w Lesie Gdańskim

W systemy P&R na rogatkach Bydgoszczy wpisują się dwa parkingi, które już wybudowano i jeden, który jest w budowie. Najdłużej, bo od kilku miesięcy, działa ten na Czyżkówku, który powstał przy Węźle Zachodnim. Tutaj także już kiedyś funkcjonował parking. Nowy ma 75 miejsc postojowych. Znajdują się przy nim przystanki dla autobusów, jadących od strony Koronowa i Koszalina, a także podwożące pasażerów na Osową Górę. Żeby wsiąść do autobusu jadącego z Osowej Góry trzeba przejść około 100 metrów przez dwie sygnalizacje świetlne. Parkometry i szlabany ustawiono w grudniu.

Od niedawna funkcjonuje parking w Lesie Gdańskim przy pętli tramwajowej i nowym rondzie, w miejscu gdzie kończyła jazdę nieistniejąca już kolejka wąskotorowa. Obsługiwanych jest tutaj 125 miejsc postojowych.

Na postój przez las

Prace trwają na budowie Park&Ride na Przylesiu w Fordonie. Zaplanowano tu 160 miejsc parkingowych. Kierowcy, którzy pozostawią tutaj swoje pojazdy będą mieli do wyboru przystanki tramwajowe i autobusowe. W pobliżu jest też awaryjna pętla tramwajowa. Zmotoryzowani muszą wiedzieć, że wjazd na parking nie będzie prowadzić z ulic Akademickiej czy Korfantego, ale ze skrzyżowaniu z ul. Prejsa (trzeba przejechać około 200 metrów przez las).

Ile zapłacimy?

Jak wiadomo, parkowanie będzie płatne i zależne godzin postoju, a także liczby pasażerów w pojeździe. I tak pierwsza godzina kosztować będzie od 6 zł za 1 lub 2 pasażerów do 7,5 zł za 5 pasażerów. Najwięcej zapłacimy po 8 godzinach i w ciągu kolejnych 14. Wówczas za 1 lub 2 pasażerów trzeba będzie wysupłać z portfela 12 zł, a za 5 osób 25,5 zł. Przejazdy komunikacją miejską będą oczywiście za darmo.

Komentarze