5 pomysłów na jednodniowe wypady turystyczne z Bydgoszczy

Bydgoszcz jest otoczona wieloma pięknymi miejscami pełnymi ciekawych historii i pięknych krajobrazów. Dzięki temu nasze miasto może stanowić doskonałą bazę wypadową do odkrywania okolicznych atrakcji.

Kierunków podróży może być naprawdę wiele, a dzisiaj odkryjemy pięć takich okolic, które mogą przenieść nas do magicznych krain na Kujawach i Pomorzu. Od rekonstrukcji starożytnego grodziska w Biskupinie, przez urokliwe miasto Chełmno, fascynującą historię w Kruszwicy, spokój i piękno Borów Tucholskich w Fojutowie, aż po średniowieczny zamek w Golubiu-Dobrzyniu – każde z tych miejsc ma coś wyjątkowego do zaoferowania.

Biskupin – podróż w prehistorię

Naszą przygodę możemy zacząć od zwiedzania Biskupina. To jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w naszym kraju. To rekonstrukcja starożytnego grodziska kultury łużyckiej z okresu żelaza. Przeszło 250 rekonstruowanych budowli odkrywa przed turystami tajemnice życia i kultury sprzed ponad 2500 lat. Spacerując wśród drewnianych chat i wałów obronnych, można przenieść się w czasie i poczuć atmosferę dawnych czasów. We wspomnianych chatach możemy też znaleźć starożytne artefakty, których nie zobaczymy nigdzie indziej.

Średniowieczne zabytki Chełmna

Kolejnym fascynującym miejscem, które warto odwiedzić, jest Chełmno. To urocze miasto położone na wzgórzach nad rzeką Wisłą, jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miejscowości w Polsce. Spacerując jego wąskimi uliczkami, możemy podziwiać zabytkowe kamienice, mury obronne i gotyckie kościoły. Warto również spróbować słynnych pierników chełmińskich, których receptura sięga średniowiecza.

Wieża króla Popiela

Nie da się podczas podróży ominąć Kruszwicy. Ta legendarna stolica Polski jest turystyczną atrakcją dla przyjezdnych z całego kraju. Znajduje się tu wieża Popiela, która według legendy miała być miejscem, gdzie król Popiel miał zostać zjedzony przez myszy. Stąd jej dumna i rozpoznawalna nazwa – Mysia Wieża. Oprócz tej fascynującej historii, Kruszwica może pochwalić się także romańską kolegiatą z XII wieku, która zachwyca pięknem i atmosferą. Dodatkowo, można tu skorzystać z rejsów po jeziorze Gopło, podziwiając malownicze krajobrazy i relaksując się nad wodą.

Fojutowo – akwedukt, wodny świat i widoki z góry

Jeśli poszukujesz przyrody i spokoju, Fojutowo w Borach Tucholskich to idealne miejsce na jednodniową wycieczkę. To urokliwe miejsce słynie z malowniczego akweduktu, który stanowi niezwykłą atrakcję. Można tu także odwiedzić baseny, gdzie można orzeźwić się podczas gorącego lata. Niezapomnianym przeżyciem będzie również wspinaczka na wieżę widokową, skąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na okoliczne lasy i jeziora.

Zamek w Golubiu

Ostatnim, ale nie mniej urokliwym miejscem na tej liście, jest Zamek w Golubiu-Dobrzyniu. To średniowieczna twierdza, która słynie z bogatej historii i pięknej architektury. Podczas wizyty można zwiedzić mury obronne, wieże i wnętrza zamku, które przeniosą cię w dawne czasy rycerzy i księżniczek. Dodatkowo, z zamkowego dziedzińca rozpościera się malowniczy widok na okolicę.

Bydgoszcz i jej okolice oferują wiele atrakcji, które można zwiedzić podczas jednodniowych i ciekawych wypadów turystycznych. To nie tylko ciekawe zabytki czy też wciągające legendy, ale także piękne krajobrazy i cudowna, otaczająca nas natura. Na dobrą sprawę w wielu przypadkach wystarczy rower i dobre samopoczucie!

Komentarze