Kamera, akcja… Bydgoszcz w kadrze

Czy wiecie, że w Bydgoszczy kręcono kadry „Czterech pancernych i psa”? To nie jedyny film, którego planem było nasze miasto lub jego okolice. Nie tak dawno w Ostromecku gościła ekipa Wojciecha Smarzowskiego.

Bydgoszcz pojawia się w odcinkach „pancernych” nakręconych w 1968 roku.

Obserwowali „Rudego” z dachów

Filmowcy uwiecznili śluzę na Okolu (upamiętnia to stojąca do dzisiaj w pobliżu wieżyczka czołgu „102”), nieistniejący już most kolejowy nad Brdą i Kanałem Bydgoskim, a także Rybi Rynek, „odgrywający” fikcyjne niemieckie miasteczko Ritzen oraz Wyspę Młyńską i ulicę Świętej Trójcy. Starsi bydgoszczanie doskonale pamiętają wizytę ekipy „Czterech pancernych i psa”. Wzbudzała ona takie zainteresowanie, że plan filmowy mieszkańcy obserwowali z dachów kamienic.

Bydgoskie plenery musiały przypaść filmowcom do gustu, bowiem rok później – w 1969 – Aleksander Ścibor-Rylski przyjechał tu, by zarejestrować kadry do obrazu „Sąsiedzi”. To rekonstrukcja bydgoskiej „krwawej niedzieli” z września 1939 roku. Akcja filmu rozpoczyna się 31 sierpnia 1939 r. Opowieści o heroizmie Polaków towarzyszy wątek miłosny, historia tragicznie zakończonego związku Anny-Marii, Niemki i Piotra, Polaka, który ginie z rąk niemieckich bojówkarzy, późniejszych sprawców masakry na polskich obywatelach. Premiera „Sąsiadów”, w których zagrali m.in. Juliusz Machulski i Mieczysław Opania, odbyła się 3 września 1969 roku w kinie „Pomorzanin”.

Komisarz Herman na tropie

Miasto nad Brdą odnajdujemy również w psychologicznym kryminale „Wśród nocnej ciszy” Tadeusza Chmielewskiego z 1978 roku, bazującym na powieści Ladislava Fuksa „Śledztwo prowadzi radca Heumann”. W filmie Chmielewskiego, którego akcję umieszczono w latach 20 na Pomorzu, zagadkę serii zabójstw kilkuletnich chłopców próbuje rozwiązać komisarz Teofil Herman. Zadanie jest trudne, bo policjant działa pod presją wzburzonej brakiem postępów w śledztwie lokalnej społeczności i prasy. To nie wszystko. Herman ma też problemy rodzinne. Narasta bowiem konflikt z jego synem Wiktorem. Chłopiec, chcąc zrobić ojcu na złość zaczyna pomagać potencjalnemu mordercy. Komisarz musi wybrać pomiędzy miłością do syna a sprawiedliwością.

Magiczne drzewo i prawo Agaty

W 2007 roku Bydgoszcz po raz pierwszy stała się planem filmu dla dzieci. Zdjęcia do „Magicznego drzewa” Andrzej Maleszka kręcił m.in. na Wyspie Młyńskiej. Upamiętnia to rekwizyt – wielkie krzesło, stojące na placu zabaw dla dzieci na Wyspie.

Jesienią 2011 roku do stolicy Kujawsko-Pomorskiego zawitali twórcy serialu TVN „Prawo Agaty”. W Bydgoszczy mieszkał bowiem ojciec tytułowej bohaterki, trener piłkarski, grany przez Marka Opanię. Spotykamy go m.in. na stadionie Zawiszy, ale przebitkami są także okolice Starego Rynku, Wenecja i Wyspa Młyńska.

Jurek Jurecki, czyli niech żyje wolność i swoboda

Rok później realizowana była w Bydgoszczy komedia „Dżej Dżej”. Tytułowym „Dżej Dżejem” jest niejaki Jurek Jurecki, grany przez Borysa Szyca. Bohater jest samotnym mężczyzną po trzydziestce, stroniącym od ludzi, a jego uwagę przyciągają różne gadżety, którym nadaje imiona. Jego samochód to „Wacuś”, a telefon to „Pamela”. Życie Jurka odmienia się, kiedy w jego ręce trafia nawigacja samochodowa. „Dżej Dżej” bez zastanowienia zmienia głos z urządzenia podkładany przez Tomasza Knapika na inny – kobiecy i bardzo seksowny. Wkrótce zakochuje się w nawigacji i zaczyna obsypywać ją prezentami. Dziwne? Jak najbardziej.

W oparach absurdu odnajdujemy kolejną komedię z bydgoskim akcentem w tle – „Disco Polo” z 2015 roku. Sceny filmu z takimi gwiazdami, jak Joanna Kulig, Tomasz Kot czy Piotr Głowacki, kręcono w Operze Nova.

Wesele” po raz drugi

Od 17 września do połowy listopada 2020 roku w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku (w klasycystycznym Pałacu Nowym) oraz kościele pw. św. Mikołaja i na rynku w Starym Fordonie swój najnowszy film „Wesele” (to już drugi film tego reżysera o tym tytule) kręcił Wojciech Smarzowski. Produkcja weszła na ekrany kin we wrześniu 2021 roku, a zagrali w niej m.in.: Agata Kulesza, Robert Więckiewicz, Michalina Łabacz, Andrzej Chyra, Agata Turkot, Arkadiusz Jakubik, Mateusz Więcławek, Ryszard Ronczewski i Henryk Gołębiewski. Za zdjęcia odpowiedzialny był Piotr Sobociński, a za scenografię Marek Warszewski. Autorem muzyki do filmu jest trójmiejski jazzman Mikołaj Trzaska. Specjalny pokaz „Wesela” z udziałem reżysera, aktorów i ekipy producenckiej odbył się w Kinie Orzeł. Tam również można było zobaczyć przegląd najważniejszych filmów Smarzowskiego.

Artykuł o bydgoskich filmowcach

15 komentarzy

  1. Malinka 26 stycznia 2022 Odpowiedz
    • tranek 27 stycznia 2022 Odpowiedz
  2. Lizak 7 lutego 2022 Odpowiedz
    • Juras2G 10 lutego 2022 Odpowiedz
  3. Filar34 9 lutego 2022 Odpowiedz
    • Bree_ak 11 lutego 2022 Odpowiedz
  4. Altt23 14 lutego 2022 Odpowiedz
    • bookk 15 lutego 2022 Odpowiedz
    • Malwi06 16 lutego 2022 Odpowiedz
  5. melon 17 lutego 2022 Odpowiedz
    • killme 18 lutego 2022 Odpowiedz
  6. CI_Ed 21 lutego 2022 Odpowiedz
    • pgbdg7 28 lutego 2022 Odpowiedz
      • Hxttq 9 marca 2022 Odpowiedz
  7. el_KamiliOzKap 25 marca 2022 Odpowiedz

Komentarze