Czy wiecie, że w Bydgoszczy kręcono kadry „Czterech pancernych i psa”? To nie jedyny film, którego planem było nasze miasto lub jego okolice. Nie tak dawno w Ostromecku gościła ekipa Wojciecha Smarzowskiego.
Bydgoszcz pojawia się w odcinkach „pancernych” nakręconych w 1968 roku.
Obserwowali „Rudego” z dachów
Filmowcy uwiecznili śluzę na Okolu (upamiętnia to stojąca do dzisiaj w pobliżu wieżyczka czołgu „102”), nieistniejący już most kolejowy nad Brdą i Kanałem Bydgoskim, a także Rybi Rynek, „odgrywający” fikcyjne niemieckie miasteczko Ritzen oraz Wyspę Młyńską i ulicę Świętej Trójcy. Starsi bydgoszczanie doskonale pamiętają wizytę ekipy „Czterech pancernych i psa”. Wzbudzała ona takie zainteresowanie, że plan filmowy mieszkańcy obserwowali z dachów kamienic.
Bydgoskie plenery musiały przypaść filmowcom do gustu, bowiem rok później – w 1969 – Aleksander Ścibor-Rylski przyjechał tu, by zarejestrować kadry do obrazu „Sąsiedzi”. To rekonstrukcja bydgoskiej „krwawej niedzieli” z września 1939 roku. Akcja filmu rozpoczyna się 31 sierpnia 1939 r. Opowieści o heroizmie Polaków towarzyszy wątek miłosny, historia tragicznie zakończonego związku Anny-Marii, Niemki i Piotra, Polaka, który ginie z rąk niemieckich bojówkarzy, późniejszych sprawców masakry na polskich obywatelach. Premiera „Sąsiadów”, w których zagrali m.in. Juliusz Machulski i Mieczysław Opania, odbyła się 3 września 1969 roku w kinie „Pomorzanin”.
Komisarz Herman na tropie
Miasto nad Brdą odnajdujemy również w psychologicznym kryminale „Wśród nocnej ciszy” Tadeusza Chmielewskiego z 1978 roku, bazującym na powieści Ladislava Fuksa „Śledztwo prowadzi radca Heumann”. W filmie Chmielewskiego, którego akcję umieszczono w latach 20 na Pomorzu, zagadkę serii zabójstw kilkuletnich chłopców próbuje rozwiązać komisarz Teofil Herman. Zadanie jest trudne, bo policjant działa pod presją wzburzonej brakiem postępów w śledztwie lokalnej społeczności i prasy. To nie wszystko. Herman ma też problemy rodzinne. Narasta bowiem konflikt z jego synem Wiktorem. Chłopiec, chcąc zrobić ojcu na złość zaczyna pomagać potencjalnemu mordercy. Komisarz musi wybrać pomiędzy miłością do syna a sprawiedliwością.
Magiczne drzewo i prawo Agaty
W 2007 roku Bydgoszcz po raz pierwszy stała się planem filmu dla dzieci. Zdjęcia do „Magicznego drzewa” Andrzej Maleszka kręcił m.in. na Wyspie Młyńskiej. Upamiętnia to rekwizyt – wielkie krzesło, stojące na placu zabaw dla dzieci na Wyspie.
Jesienią 2011 roku do stolicy Kujawsko-Pomorskiego zawitali twórcy serialu TVN „Prawo Agaty”. W Bydgoszczy mieszkał bowiem ojciec tytułowej bohaterki, trener piłkarski, grany przez Marka Opanię. Spotykamy go m.in. na stadionie Zawiszy, ale przebitkami są także okolice Starego Rynku, Wenecja i Wyspa Młyńska.
Jurek Jurecki, czyli niech żyje wolność i swoboda
Rok później realizowana była w Bydgoszczy komedia „Dżej Dżej”. Tytułowym „Dżej Dżejem” jest niejaki Jurek Jurecki, grany przez Borysa Szyca. Bohater jest samotnym mężczyzną po trzydziestce, stroniącym od ludzi, a jego uwagę przyciągają różne gadżety, którym nadaje imiona. Jego samochód to „Wacuś”, a telefon to „Pamela”. Życie Jurka odmienia się, kiedy w jego ręce trafia nawigacja samochodowa. „Dżej Dżej” bez zastanowienia zmienia głos z urządzenia podkładany przez Tomasza Knapika na inny – kobiecy i bardzo seksowny. Wkrótce zakochuje się w nawigacji i zaczyna obsypywać ją prezentami. Dziwne? Jak najbardziej.
W oparach absurdu odnajdujemy kolejną komedię z bydgoskim akcentem w tle – „Disco Polo” z 2015 roku. Sceny filmu z takimi gwiazdami, jak Joanna Kulig, Tomasz Kot czy Piotr Głowacki, kręcono w Operze Nova.
„Wesele” po raz drugi
Od 17 września do połowy listopada 2020 roku w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku (w klasycystycznym Pałacu Nowym) oraz kościele pw. św. Mikołaja i na rynku w Starym Fordonie swój najnowszy film „Wesele” (to już drugi film tego reżysera o tym tytule) kręcił Wojciech Smarzowski. Produkcja weszła na ekrany kin we wrześniu 2021 roku, a zagrali w niej m.in.: Agata Kulesza, Robert Więckiewicz, Michalina Łabacz, Andrzej Chyra, Agata Turkot, Arkadiusz Jakubik, Mateusz Więcławek, Ryszard Ronczewski i Henryk Gołębiewski. Za zdjęcia odpowiedzialny był Piotr Sobociński, a za scenografię Marek Warszewski. Autorem muzyki do filmu jest trójmiejski jazzman Mikołaj Trzaska. Specjalny pokaz „Wesela” z udziałem reżysera, aktorów i ekipy producenckiej odbył się w Kinie Orzeł. Tam również można było zobaczyć przegląd najważniejszych filmów Smarzowskiego.
To niebywałe ciekawostki o naszym mieście, najbardziej znane jest mi Prawo Agaty, serial o prawniczce. Jak rozumiem promocja Bydgoszczy była finansowana z Urzędu miasta, ciekawe czy tego typu akcje faktycznie wpływają na rozgłos i przekładają się zwiększone zainteresowanie.
jeśli serial jest nadawany w ogólnopolskiej znanejstacji TV to na pewno zwieksza popuarność miasta
Dziadek mi opowiadał jak kręcili sceny przy kanale do filmu Czterej pancerni i pies… W tamtych czasach taka sytuacja to było ogromne wydarzenie.
w Bydgoszczy jest wiele miejsc, które są interesujące do kręcenia scen, nie myślę tylko o centrum miasta stricte śródmieściu, ale też okoliczne tereny zielone, Myślęcinek, Puszcza Bydgoska czy Ogród Botaniczny.
Gdzieś mi się o uszy obiło, że jest zamiar kręcenia scen do nowego filmu Jana Komasy i mają kręcić na starych terenach na Zachemie, jak dowiem sie czegos wiecej to dam znac. To moje tereny,znam jak wlasna kieszeń.
To raczej fejk nius, spr te info i nie znalazłam zadnych potwierdzen.
Widzę ze sporo tu słów o fimie, ja chciałbym napisać, że jest wiele fantastycznych książek z Bydgoszczą w tle. Np Mord na zimnych wodach, to akurat kryminał, jak ktos lubi to warto sięgnąć.
@Altt23 super wątek, swego czasu poszukiwałam pozycji, gdzie akcja toczy sie w Bydgoszczy i jest tego naprawdę sporo! Osobiscie radze zajrzec na lubimyczytac, gdzie mozna wyszukac ksiazki i sprawdzić recenzje czytelników. Mordu na zimnych wodach nie czytałam, ale moze sie skuszę,dzieki
Wypożyczyłam z biblioteki Milczenie nut, to jest petarda, 800 stron, wiec dla wytrwanych czytelników. Piękna powieść o dojrzewaniu, miłosci, historii, autor Tomasz Petrus jest rodowitym bydgoszczaninem.
Jakie opinie o Weselu Smarzowskiego? Pierwszy film bardzo mi sie podobał, ogladam za każdym razem jak leci w tv.
Ano mozna zobaczyć, ale specjalnie isc do kina to już nie. Atutem filmu jest obsada, tematyka podobna niby, akcja tez, ale jest film inny niż jedynka i nie można ich ze sobą wiązać. Genralnie to proponuje obejrzeć i wyrobić swoje wlasne zdanie 🙂
żaluje ze Camerimage został przeniesiony do Torunia! to był event i jaki prestiż dla miasta, kilka dni, w którym miasto odżywało, był napływ turystów, wszyscy sobie chwalili. od gastronomii po hotelarzy. ale oczywiście włodarze nie potrafili zalatwić aby został u nas.
Camerimage powstał w Toruniu, stamtąd pochodzi. Jego początek to rok1993, po kilku latach został przeniesiony do Łodzi miasta kojarzącego z filmem, szkołami aktorskimi itp. od 2010r festiwal był organizowany w Bydgoszczy w Operze Nova i trwał do 2018r. Powrócił do Torunia- ta uroczystość nie jest rdzennym projektem Bydgoszczy.
a ty chyba krzyżak toruński!
Pamietam jak jako dzieciak załapałem się na statystę w tym filmie. To był przypadek, już nie pamiętam gdzie, chyba koło hali Łuczniczki stał składany stół, za nim siedziala komisja. parę pytań i zostałem zakwalifikowany do pracy na planie. Niestety nie mogę rozpoznać siebie w filmie, prawdopodobnie zostałem zasłonięty przez inne dzieci podczas kręcenia sceny.