Młyny Rothera będą miały nową wystawę stałą. Tym razem poeksperymentujemy!

Wystawy w Młynach Rothera zawsze przyciągają dużą publikę a to choćby dlatego, że niejednokrotnie prezentują dawne dzieje przez nowy pryzmat: nowoczesności. Kolejnym przykładem takiego podejścia do wystawiania sztuki będzie inicjatywa, która zaprosi wszystkich zwiedzających do wspólnego eksperymentowania.

Nowa wystawa stała w Młynach Rothera będzie miała charakter interaktywny. Zespół pracujący w tej instytucji pracuje teraz intensywnie nad ekspozycją „Młyn-Maszyna”. Za tym interaktywnym przedsięwzięciem stoi także firma, która wcześniej realizowała głośne i wielokrotnie nagradzane projekty dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku czy też Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Interaktywne muzeum w Młynach Rothera

O tym, co będzie można zobaczyć i robić na wystawie pod nazwą „Młyn-Maszyna”, dowiedzieliśmy się w trakcie tegorocznej Nocy Muzeów. Ekspozycja ta będzie interaktywna, a to za sprawą stanowisk do samodzielnego eksperymentowania. Oprócz tego znajdziemy tam mnóstwo materiałów multimedialnych i stanowisk, które wciągną nas do samego projektu. Wystawa opowie nam o zjawiskach fizycznych, prawach fizyki i urządzeniach pracujących w młynach. Będziemy podążać za procesami, które pozwalają zamienić ziarna na mąkę i niejednokrotnie sami będziemy mogli przyłożyć do tego rękę.

W rozmowie z Expressem Bydgoskim Sylwia Mularczyk, zastępczyni kierowniczki Działu Programowego ds. wystaw i oferty edukacyjnej, podkreślała, że ważne jest w tej inicjatywie ukazanie charakteru i historii miejsca, w jakim zwiedzający będą się znajdować. Na wystawie znajdą się treści zarówno dla dzieci, jak i dorosłych bydgoszczan. Samo zwiedzanie będzie dostępnie w formie indywidualnej oraz grupowej, w zależności od naszej preferencji.

Kiedy otwarcie wystawy „Młyn Maszyna”?

– Używając siły mięśni, wprawimy w ruch maszyny, które, podobnie, jak to było w dawnym Młynie Rothera, stanowią system naczyń połączonych, gdzie działanie jednej wynika z działania drugiej. Wcielając się w role konstruktorów, inżynierów, pracowników młynów, architektów czy odkrywców będziemy eksperymentować: transportować, ważyć, magazynować, czyścić, rozdrabniać, mielić, sortować, odsiewać, pakować, przechowywać… Wszystko po to, żeby zrozumieć, czym są siła, moc, praca, energia, masa, tarcie – tłumaczą pracownicy Młynów Rothera.

Kiedy będziemy mogli uczestniczyć w tej nowej, interaktywnej wystawie stałej? Otwarcie ekspozycji pod tytułem „Młyn-Maszyna” planowane jest na drugą połowę bieżącego, 2023 roku. Inwestycja ta kosztowała prawie pięć milionów złotych, a współfinansowana była ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pieniądze zostały pozyskane w ramach działania „Rozwój potencjału endogenicznego regionu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego” na lata 2014-2020.

Komentarze