Rozbudowa Opery Nova. Powstanie IV krąg

To już pewne – czwarty krąg bydgoskiej opery Nova wykona warszawska firma Budimex. Umowę z przedsiębiorstwem podpisano 12 stycznia. Powierzchnia użytkowa IV kręgu to 5730 metrów kwadratowych. Inwestycja zostanie zrealizowana bez wykorzystania środków unijnych.

Umowa z Budimexem opiewa na 114 milionów (wcześniej informowano, że to 95 milionów). Spółka znana jest z innych realizacji w naszym mieście, w tym rewitalizacji Młynów Rothera oraz budowy wielopoziomowego parkingu przy ul. Grudziądzkiej, a także rozbudowy ul. Grunwaldzkiej.

Bez pomocy Unii

Za inwestycję zapłacą samorządy Bydgoszczy i województwa. Piotr Całbecki, marszałek województwa, podkreśla, że to jedna z niewielu realizacji, przeprowadzona bez pomocy Unii Europejskiej. Jego zdaniem flagowa instytucja kultury w regionie jest tego warta.

Dwie bryły nowego kręgu

Jeśli chodzi o kompozycję architektoniczną, czwarty krąg ma być skomunikowany z głównym gmachem opery. Ma się składać z dwóch brył: walca i prostopadłościanu. Walec to element narzucony historycznie, rozwinięcie pierwotnej koncepcji architektonicznej. Prostopadłościan, będzie elementem zawierającym w sobie komunikację, wektorującym całą przestrzeń kręgu.

Wiele rozwiązań dla wszystkich

Z dotychczasowej dokumentacji inwestycji wynika, że IV krąg to m.in.:

– sala prób scenicznych z wielofunkcyjnym rozwiązaniem widowni, sceną, orkiestronem, zapadnią i innymi elementami związanymi z technologią sali (maksymalna liczba widzów – 485 osób);

– przestrzeń wielofunkcyjna stanowiąca poszerzenie foyer budynku głównego opery;

– przestrzeń wystawiennicza i innych działań artystycznych;

– sala kinowa o bardzo wysokich parametrach obrazu i dźwięku (maksymalna liczba widzów – 205 osoby);

– powierzchnie dopełniające o funkcji gastronomicznej, technicznej i zaplecza, w tym także taras widokowy od strony rzeki z widokiem na katedrę i Wyspę Młyńską.

Garaż z drzewami na dachu

To nie wszystko. Ciekawą architektonicznie, drugą częścią inwestycji, będzie budowa garażu podziemnego od ulicy Karmelickiej. Ma on zapewnić nie tylko 228 miejsc dla pojazdów, ale także uporządkować i uestetyzować kolejne tereny salonu Bydgoszczy. Projektanci zaplanowali, że na jego dachu mają rosnąć drzewa i pozostała roślinność.

Opera Nova – nasza duma

Opera Nova została założona w 1956 roku, a upaństwowiona w 1960 r. To jedna z dziesięciu w kraju scen operowych i jedyna na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Pełni również rolę Centrum Kongresowego. Organami wiodącymi instytucji są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W repertuarze, poza widowiskami operowymi, są także operetki, balet i musicale. Na tym opera Nova nie zaprzestaje i pełni również funkcje edukacyjne, prowadzi studio baletowe i musicalowe, wprowadzające w świat muzyki i tańca dzieci i młodzież.

Obecnie orkiestra Opery Nova składa się z 68 muzyków, a jej głównym dyrygentem jest dyrektor Opery Maciej Figas.

28 miesięcy na inwestycję

Ekipy Budimeksu powinny wejść na plac budowy w lutym. Całkowity termin realizacji inwestycji to 28 miesięcy. Całkowita powierzchnia użytkowa IV kręgu będzie miała 5730 kw, a w nowej sali prób dla widzów pomieści się 485 osób. Do sali kinowej jednorazowo wejdzie 205 osób. Cały IV krąg będzie miał cztery kondygnacje.

Komentarze