Rekordowy kontrakt WZL na remonty amerykańskich maszyn bojowych

Amerykańskie samoloty F-16 będą serwisowane w Wojskowych Zakładach Lotniczych w Bydgoszczy. Wartość 10-letniego kontraktu szacowana jest 365 mln dolarów.

Do przetargu na obsługę wielozadaniowych maszyn US Air Force stanęło 2 konkurentów – belgijska firma Sabca oraz konsorcjum w skład którego oprócz WZL wchodzą kooperanci z Niderlandów i USA. I to właśnie oferta tej grupy została uznana za korzystniejsza przez amerykańskie Siły Powietrzne.

Dla bydgoskiej firmy to wielki sukces – kontrakt zapewni jej znaczące źródło dochodów na okres 10 lat oraz dostęp do zaawansowanych technologii. W ramach prowadzonego w Bydgoszczy serwisu amerykańskie F-16 będą przechodziły kapitalne remonty znacząco wydłużające ich przydatność do służby.

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 serwisują polskie samoloty F-16 od 2013 r. Początkowo obsługa ograniczała się tylko do malowania maszyn. Zakres kompetencji we współpracy z koncernem Lockheed Martin był jednak sukcesywnie poszerzany osiągając z czasem poziom pozwalający na kompleksowe remonty i technologicznie zaawansowany serwis nowoczesnych samolotów wojskowych.

Wcześniej bydgoskie zakłady lotnicze specjalizowały się głównie w serwisowaniu postsowieckich samolotów wojskowych takich jak Su 22 i Su 7. Tego typu maszyny jeszcze przez wiele lat będą pozostawały na wyposażeniu polskich Sił Powietrznych. Dlatego ich remonty nadal będą prowadzone w Bydgoszczy równolegle z obsługą F 16.

Materiał powstał we współpracy z firmą Zonda Aero, która prowadzi szkolenia lotnicze.

One Response

  1. lolek 12 stycznia 2022 Odpowiedz

Komentarze