W końcu doczekamy się przebudowy Rybiego Rynku

Rybi Rynek zostanie przekształcony z parkingu w atrakcyjny  miejski plac z ławkami, ozdobnymi latarniami, małą architekturą. całości dopełnią now nasadzone drzewa i kwietniki. 

Z warunków przetargu ogłoszonego przez ratusz wynika, że przebudowa Rybiego Rynku powinna zakończyć się do grudnia przyszłego roku. Jak zmieni się ten teren? Plan przewiduje przeznaczenie placu wyłącznie dla ruchu pieszego. Asfaltowa nawierzchnia zostanie zastąpiona granitowymi płytami. W centralnym punkcie placu zostanie ulokowana podświetlana róża wiatrów. Na spragnionych wypoczynku będą oczekiwały stylowe ławki, przewidziano także miejsce na sezonowe ogródki gastronomiczne. Zaplanowano również nasadzenia drzew, a elementem nawiązującym do historii placu będzie replika stojącego niegdyś w tym miejscu żurawia portowego.

Na samym nabrzeżu Brdy zmiany obejmą przystań – stojąca tam obecnie wiata z laminatu ma zostać zastąpiona konstrukcją lepiej wpisaną w kontekst staromiejskiej zabudowy.

Na razie nie wiadomo jednak jak zmieni się część Rybiego Rynku przy samych spichrzach, która należy do prywatnego właściciela. Na niej również jest parking. Czy miejska inwestycja zakończy jego funkcjonowanie? Jak dotąd nie zostało to wyjaśnione, ale możliwe, że w nowym układzie po przebudowie zablokowany zostanie dojazd do prywatnego parkingu. 

W dalszej perspektywie rozważana jest zabudowa tego miejsca w postaci nowoczesnej interpretacji 2 spichrzów, które stały w tym miejscu do czasu pożaru w 1960 r. 

Historia Rybiego Rynku

W tym miejscy targ rybny funkcjonował od Średniowiecz aż do końca 20-lecia międzywojennego. Sprzedawano na nim zarówno ryby z lokalnych łowisk, jak i morskie przywożone barkami z Gdańska. 

Komentarze