Zdalne usługi biznesowe mocną stroną Bydgoszczy

Bydgoszcz jest krajowym liderem wśród ośrodków usług biznesowych zajmujących się outsourcingiem. Potwierdzają to m.in. nagrody przyznane przez międzynarodowe jury konkursu CEE Business Services Awards dla najlepszego miasta w Polsce w kategorii nowych lokalizacji dla centrów usług wspólnych.

Na sektor biznesowych usług wspólnych składają się głównie: outsourcing procesów biznesowych (BPO) i usługi świadczone przez centra usług wspólnych (SSC).

BPO i SSC: jak to działa?

BPO, czyli Business Process Outsourcing to przeniesienie pewnych obszarów działania firmy do podmiotu zewnętrznego. Funkcjonują tu dwa modele BPO – outsourcing realizowany przez firmy krajowe lub, co zdarza się znacznie częściej – realizowany poza granicami kraju, nazywany też offshoringiem.

SSC, czyli Shared Services Centers to Centra Usług Wspólnych – wydzielone z macierzystego przedsiębiorstwa komórki, zajmujące się z reguły działalnością, która nie jest podstawą funkcjonowania firmy. Jednym słowem, firma macierzysta zleca jej np. wsparcie IT, księgowość czy nawet usługi prawne. Warto dodać, że komórki insourcingowe najczęściej przenoszone są do innego państwa na zasadzie wspomnianego już offshoringu.

Wśród najlepszych na rynku

Zdalne usługi Bydgoszcz

Bydgoszcz znajduje się w gronie 11 polskich miast, które przodują w usługach BPO/SSC. W ostatnich latach sektor ten prężnie się tutaj rozwijał, co zaowocowało powstaniem kilkudziesięciu centrów usługowych, w których zatrudnionych jest ponad 10 tys. ekspertów. Za swoją główną siedzibę miasto nad Brdą wybrała m.in. gigant informatyczny – firma Atos (największy pracodawca sektoru BPO/SSC w Bydgoszczy), a swoje oddziały mają tu Nokia i iQor.

Specjaliści wskazują, że właśnie dzięki branży IT centra rozwijają się w tak dynamicznie. Te optymistyczne informacje pieczętowały m.in. raporty Związku Liderów Sektor Usług Biznesowych (ABSL), który jednoznacznie uznał udział usług IT w strukturze centrów BPS/SSC za największy w porównaniu z innymi miastami w kraju. Wkład Bydgoszczy w rozwój rynku nowoczesnych usług potwierdziły też nagrody w plebiscycie Biznes Polska w kategorii „Emerging City of the Year”.

Mamy klimat i warunki dla outsourcingu

Pozycja lidera na rynku nie wzięła się znikąd. Miasto konsekwentnie realizuje kampanię „Bydgoszcz otwarta na outsourcing”. Naszymi atutami są m.in. kompetencje urzędników, świetne położenie komunikacyjne, propozycje inwestycyjne, dostępność lokalnych pracowników oraz tzw. „work-life balance” – zarządzanie czasem w równowadze pomiędzy pracą a życiem prywatnym.

Nie bez znaczenia pozostaje rosnąca dostępność powierzchni biurowej. To już znacznie ponad 100 tys. mkw., a w przyszłości deweloperzy planują wybudowanie kolejnych ok. 100 tys. mkw. Wpływ ma na to choćby uchwała Rady Miasta, zwalniająca z podatku od nieruchomości na okres trzech lat podmioty realizujące inwestycje w powierzchnie biurowe o wysokim standardzie w nowo wybudowanych budynkach. Pomocą służy również Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego, promująca miasto na konferencjach, forach branżowych, czy poprzez kampanie promocyjne i reklamowe, a także indywidualne negocjacje z inwestorami.

Usługi wspólne w strategii rozwoju miasta

Co warte podkreślenia rozwój branży zdalnych usług biznesowych pozytywnie wpływa na kondycję „analogowej” gospodarki w swoim otoczeniu. Tworzenie nowych i rozbudowa istniejących obiektów biurowych BPO/SCC oznacza, że zwiększa się zapotrzebowanie np. na meble biurowe, usługi cateringowe, sprzątanie biur i wiele innych.

W Bydgoszczy mają swoje centra firmy z: Niemiec, Szwecji, USA, Finlandii, Kanady, Wielkiej Brytanii i Holandii. Oprócz wspomnianych inwestorów branży IT działają tu m.in.: Mobica, Cybercom, Livingston, PZU, Asseco, Oponeo, SDL oraz Teldat. Pracownicy zarabiają w nich od 3200 do nawet 16 tys. zł. Wciąż pojawiają się nowi kooperanci, jak choćby działająca od 2021 r. spółka Ciech Services – Centrum Usług Wspólnych dla Grupy Kapitałowej CIECH. Wpisuje się to w cel kierunkowy VI.1. strategii rozwoju Bydgoszczy: „Konkurencyjna gospodarka” oraz realizuje cel operacyjny VI.1.2. „Dogodne warunki dla rozwoju przedsiębiorczości”.

 

9 komentarzy

  1. Okill 10 lutego 2022 Odpowiedz
    • Hirek 17 lutego 2022 Odpowiedz
  2. Mistyk7 11 lutego 2022 Odpowiedz
  3. Andzia 14 lutego 2022 Odpowiedz
    • lulka 16 lutego 2022 Odpowiedz
      • miron 21 lutego 2022 Odpowiedz
  4. atom22 15 lutego 2022 Odpowiedz
  5. Nataliia 18 lutego 2022 Odpowiedz
    • krystal 28 lutego 2022 Odpowiedz

Komentarze